Neowitraż - sztuka a oświetlenie LED

Diody LED w służbie sztuki

neowitraz

 

OswLED-NeowitrazKW00G--APerKim jest Adam Perun?

Co to jest "Neowitraż"?

Adam Perun (właściwie Piotr Barszczowski) urodził się w 1972 r. w Tarnowie. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych oraz Papieskiej Akademii Teologicznej.

Specjalizował się w dziedzinie Komunikacji Wizualnej oraz w dziedzinie Historii Sztuki Sakralnej.

OswLED-Neowitraz02G_5618aJako artysta-plastyk, projektant grafiki użytkowej, jest autorem identyfikacji wizualnych ponad 300 firm. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz jako artysta fotografik do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą "NEOWITRAŻU" - charakterystycznego foto-kolażu komponowanego fragmentami makrofotografii.

W 1995 r. założył w Tarnowie Pracownię Plastyczną i Galerię "SYMBOL"; w 2008 r. z jego inicjatywy powstała grupa artystyczna "NEOSECESJA", skupiająca artystów z całej Polski.

Nauczyciel Podstaw Projektowania oraz Reklamy Wizualnej w tarnowskim Liceum Plastycznym. Doktorant Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

Jak mówi sam autor „otaczający mnie świat przedstawiam jako siatkę przenikających się nawzajem kształtów - jakby szachownicę czarnych i białych pól; te białe wypełniam fragmentami fotografii - krajobrazów, portretów, martwych natur…. i światło magicznie ożywiające to, co pomiędzy czernią - to wszystko składa się na efekt optyczny, który nazwałem NEOWITRAŻEM. Więcej o artyście i jego pracach na www.adamperun.pl.

Prezentowane tutaj prace są w większości fotorelacją bezprecedensowego wydarzenia jakim była wystawa NEOWITRAŻY Adama Peruna na Kasprowym Wierchu - 1987 m n.p.m.
To światło magiczne o którym powyżej pisze autor (od strony technicznej) jest w rzeczywistości naszym oświetleniem LED ukrytym w ramie tych obrazów i eksponujących jego grafikę.

 

Neowitraż w praktyce

Wiz-006Ten rodzaj prac nada każdemu wnętrzu oryginalnego charakteru, zaś światło wydobywające się z NEOWITRAŻU niczym "okno na świat" ożywi pokój, salon, gabinet czy pracownię.

Współcześnie sztuka i design uzupełniają się pozwalając kreatywnym dekoratorom i odważnym inwestorom tworzyć wnętrza ze smakiem i powiewem świeżości.

Przedstawione wizualizacje w prosty sposób demonstrują jak oświetlenie LED będące na usługach sztuki może wzbogacić salon w każdym domu.

Na uwagę zasługuje też fakt, że NEOWITRAŻE wyposażone w lampy LED są, niczym prawdziwy witraż, obrazami dwustronnymi. Łatwo zatem można sobie wyobrazić, jak sztuka nie tylko zdobi ścianę, lecz powiązana z architekturą pomaga tworzyć przestrzeń użytkową w postaci ścianek działowych, oryginalnych kabin prysznicowych, czy podwieszanych świetlnych sufitów.

Powiększone wersje tych fotografii znajdą Państwo w naszej galerii >>>