Oświetlenie schodów LED

Rozświetlając mrok korytarzy

Moduły LED ze względu na swoje walory energooszczędne jak również różnorodne i wręcz miniaturowe wymiary własne – wspaniale nadają się do niestandardowych zastosowań. Przedstawiona tutaj realizacja jest tego dobrym przykładem.

Oświetlenie przeszkodowe LED

Białe diody osadzone na wąskich, 4-milimetrowych listwach były na tyle małe, że pod każdym stopniem w 5-milimetrowej szczelinie, zmieściła się ½ takiej listwy dając prezentowaną ilość światła. Całość, na etapie montażu stopni, została połączona przygotowanym okablowaniem i wraz z odpowiednim zasilaczem podłączona do instalacji elektrycznej.

Kod: DC-001

Nowe życie starej cegły - oświetlenie klatki schodowej

IMG_6822_GJakiś czas temu mieliśmy przyjemność współuczestniczyć w procesie nadawania nowego życia kamiennicy zlokalizowanej w Katowicach. Poza kompleksowym remontem zewnętrznych części budynku - inwestor zaopiekował się również wnętrzem, zarówno od strony wygody użytkowania, bezpieczeństwa jak i wyglądu. Współpraca z nami była podzielona na dwie części, jedną z nich było oświetlenie elewacji, lecz opis i zdjęcia pasujące do zagadnienia znajdą Państwo w odpowiedniej zakładce (KLIK). Poniżej prezentujemy efekty ścisłej współpracy cegieł i oświetlenia LED.

SAM_3638_G

Umiejscowienie źródeł światła liniowo i bardzo blisko oświetlanej powierzchni jest rozwiązaniem często skomplikowanym w realizacji, głównie z powodu niedoskonałości oświetlanych powierzchni. Cegła to jednak inna bajka, a tu efekt ten jest w pełni po naszej stronie. Każda nierówność, bardziej wystająca cegła i chropowata powierzchnia całości nadaje jej głębi a cienie rysujące się między cegłami ożywiają pomieszczenie w sposób znaczny. W przypadku tej realizacji - listwy LED zostały skryte przed wzrokiem użytkowników poprzez umieszczenie ich w głębokich wnękach wykonanych z drewna, które kompozycyjnie zamykają całość w spójnych ramach.

Oprócz czysto dekoracyjnego światła - nasze listwy służą też jako oświetlenie użytkowe - w pełni autonomicznie oświetlając ciąg komunikacyjny - każde z pięter klatki schodowej. Umieszczone w przygotowanych frezach świecą skierowane bezpośrednio w dół, co pozwala na uzyskanie możliwie dużej ilości światła z zastosowanych listew przy minimalnym poborze mocy.

Oświetlenie przeszkodowe - hala widowiskowo-sportowa

16813_24a_GJedna z naszych najciekawszych realizacji, a pod względem kubatury budynku - chyba największa zarazem. Ogrom firm, inżynierów, projektantów i my...

Chyba poradziliśmy sobie z zadaniem odpowiednio! 

Naszym celem było wykonanie oświetlenia przeszkodowego - zatopionych w schodkach na trybunach lamp LED oświetlających kibicom drogę do właściwych rzędów siedzeń. Z jednej strony systemy oświetlenia tego typu są często lekceważone, z drugiej natomiast chyba każdy może wyobrazić sobie konsekwencje wywrotki chociażby w kinie.

 

Realizacja rozpoczęła się już na etapie projektowym, gdzie wraz z projektantami opracowaliśmy najoptymalniejszy system montażu i mocowania lamp. Ostatecznie stanęło na użyciu przygotowanych pod ten cel frezów wyciętych w prefabrykatach stopni, co w sposób znaczny wpłynęło na skrócenie czasu prac związanych z montażem. Po naszej stronie stanął nie tylko montaż samych lamp lecz także okablowania oraz systemów zasilająco-sterujących. Zużyliśmy ponad kilometr przewodów, łącząc przy ich użyciu 440 lamp. Całość zajęła jedynie 11 dni. Robi wrażenie? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć tu i w galerii!

16822_34a_G

Oświetlenie stopni - Mysłowice

SAM_6663GDobrze zgrana praca stolarza, architekta i oświetleniowca daje efekty. Przy współpracy od wczesnych etapów projektowania, podczas których możemy ustalić detale wyglądu i montażu oświetlenia - możemy zaproponować oświetlenie bardzo trwałe a jednocześnie tanie i szybkie w montażu. Kompleksową usługę oświetlenie schodów potrafimy zamknąć już w 8 godzinach pracy, a przy wcześniejszym okablowaniu stopni przez elektryka według naszych wskazówek - starcza nawet jedno "popołudnie". Poniżej widoczne są efekty montażu schodów u prywatnego inwestora w domu mieszkalnym. Całość poszła bardzo sprawnie, a z efektów zadowolony jest najwyraźniej także domowy pupil. 

Oświetlenie klatki schodowej - Katowice

IMG_20150121_153930A_GW tym przypadku inwestor zdecydował się na oświetlenie klatki schodowej poprzez punkty świetlne serii Ledix. Umieszczone na co drugim stopniu, w założeniu miały być oszczędnym oświetleniem dla korytarzy w godzinach nocnych, uruchamiane za pomocą włącznika czasowego. Strumień świetlny emitowany przez pojedynczy punkt świetlny to 7 lumenów, przy zużyciu na poziomie 0,42W na sztukę. Niewiele, w zupełności jednak wystarcza to do zachowania bezpiecznego poziomu światła, pozwalającego mieszkańcom na pewne dostrzeżenie stopni schodów i bezpieczne dotarcie do mieszkań.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu okablowania oraz wycięć pod montaż lampek cały montaż zajął tylko jeden dzień, co pozwoliło na skuteczne zminimalizowanie kosztów instalacji.

 

Klatka schodowa - dyskretne oświetlenie

Zastosowany w tej instalacji sposób oświetlenia jest połączeniem punktów świetlnych przygotowanych pod klasyczne halogeny z pojedynczymi modułami diodowymi. Na etapie montażu, w klasycznych oprawach halogenów meblowych, zamontowano miniaturowe moduły, które pobierają tylko po 0,25 W energii elektrycznej każda. Uzyskano w tej sposób rodzaj dyskretnego oświetlenia, podświetlającego 17-stopniową klatkę schodową z 7-punktami świetlnymi  zużywającego  jedynie   1,7 Wata

Oświetlenie to oprócz swoich walorów niskiego poboru mocy, ma jeszcze zaletę użytkową: nie oślepia domowników, którzy w nocnym rozespaniu korzystają ze schodów.

Kod: DC-006 

 Schody - Tarnowskie Góry, Restauracja "Brick"

Oświetlenie schodów prowadzących do piwnicy klubu „Brick” daje przedsmak wejścia na poziom gdzie panuje inny klimat. Podświetlenie w poręczy daje zupełnie inny efekt niż w przypadku gdyby zastosować podświetlenie samych stopnic, mocne kolorowe światło na całych stopnicach zapowiada, ze wchodzimy do strefy klubowej, gdzie kolor kreuje klimat. Zastosowanie sterowania DMX oraz pilota na podczerwień daje możliwość prostego sterowania kolorami oraz doboru odpowiedniego klimatu wnętrza przez pracowników sali.

Kod: DC-003

Schody - profil LED, Katowice

Projekt mieszkania przywidywał boczne podświetlenie schodów jednolitym pasem świetlnym w oparciu o lampy LED. Naszą rolą było zaproponowanie rozwiązania aby uzyskać oczekiwany efekt. Warunki techniczne (bardzo mała głębokość przygotowanej szczeliny) wymusiły zastosowanie chińskich taśm o dużym zagęszczeniu diod.

Zamknięcie tej taśmy w odpowiednio dobranym aluminiowym profilu wpuszczanym, pozwoliło otrzymać efekt estetycznego a zarazem funkcjonalnego pasa świetlnego. Takie oświetlenie LED daje na schodach subtelną a jednocześnie wystarczającą poświatę, aby osoby krążące po domu nocną porą widziały wyraźnie zarysy stopnic, a jednocześnie nie były oślepiane zbyt intensywnym światłem.

Kod: DC-004 

Schody - Bytom Odrzański. Dom Kultury

Przedstawione ilustracje pokazują jak proste oświetlenie schodów pozytywnie wpłynęło na wygląd sali widowiskowej Domu Kultury. Do wykonania tego zlecenia, zostały na krawędziach stopni użyte aluminiowe profile ochronne dając tym samym wytrzymałą i wzmocnioną konstrukcje. Oświetlenie to pełni rolę oświetlenia przeszkodowego, gdyż poprzez odpowiednie umiejscowienie i wysterowanie światła zapewnia bardzo dobrą widoczność każdego stopnia. Dodatkowym atutem tego światła jest jego dyskrecja i ciepła barwa z możliwością ściemniania i rozjaśniania. Walory te okazały się bezcenne w obliczu cyklicznych imprez jakie Dom Kultury organizuje dla osób niewidzących i niedowidzących dla których ta regulacja światła szczególnie się przydaje.

Do instalacyjnych ciekawostek musimy zaliczyć szybkość montażu tego oświetlenia. Z uwagi na odległość 350 km od Katowic oraz termin inauguracji odremontowanej sali widowiskowej – mieliśmy na to tylko 1 dzień – co wykorzystaliśmy w pełni otrzymując m.in. pozytywne referencje.

Kod: DC-005

Oświetlenie korytarza - Pas startowy

Pomysłowość wraz z możliwościami technicznymi potrafią razem wydać niebanalny efekt. Za pomocą listew LED zamkniętych w profilu aluminiowym umieszczonym w podłodze, wraz z sterownikami i odpowiednim kodem mogą zamienić przedpokój czy korytarz w niebanalny pas startowy. Dla lotników, fanów Sci-Fi czy chociażby dla radochy dzieci - pozycja bardzo sugerowana 🙂 

Świetlna wnęka - Katowice

Na tej inwestycji, mieliśmy dobry przykład że i do oświetlenia schodów można podejść niecodziennie, łącząc estetykę z funkcjonalnością. Wykorzystując przygotowaną wnękę między schodami a ścianą przygotowaliśmy autorski zestaw odpornego na działanie wilgoci i trwałego (osadzonego na listwach LED naszej produkcji) oświetlenia, schowanego za aluminiowymi kątownikami. Nie była to najprostsza realizacja, wymagała odpowiedniego przygotowania i przemyślenia, efekt końcowy był jednak tego wart.

Schody - Baszta - Galeria BCK, Bytom

Instalacja 52 dyskretnych punktów świetlnych w baszcie Bytomskiego Centrum Kultury jest aktualnie naszą „najdłuższą klatką schodową”. Wnętrze wielopiętrowej baszty zaadaptowano na nowoczesną galerię gdzie oświetlenie LED spełnia funkcję oświetlenia przeszkodowego oraz dekoracyjnego.

Ogromnym atutem tych halogenów LED jest bardzo niski pobór mocy tylko 0,3 W na każdy punkt LED, dzięki czemu cała baszta zużywa jedynie 15,6 Watów charakteryzując się tym samym najwyższą energooszczędnością wśród diod. W realizacji tej zastosowano żółto-pomarańczowe oświetlenie LED lecz pragniemy zaznaczyć, że najczęściej wybieranym przez inwestorów kolorów jest ciepła biel.

Kod: DC-002 

Schody - Żory

Inwestor wykorzystał nasze wsparcie w dość szerokim zakresie. W zasadzie całe oświetlenie LED zostało założone przez nas, przy wsparciu z automatyką domu inteligentnego systemu Fibaro. Poniżej prezentujemy efekt wykonania obwodu dla schodów, według jednego z najpopularniejszych wśród naszych klientów wzoru.

 

Przy realizacji wykorzystano listwy LED serii P74, będące idealnym wyborem ze względu na wysoką gęstość osadzenia diod, oraz wymiary (długość listwy 8,75cm) pozwalające na swobodne osadzenie w frezie stopnia. Całość została przykryta osłonką mleczną, zakrywając okablowanie i zabezpieczając jednocześnie oświetlenie przed uszkodzeniami mechanicznymi czy też wodą.

Widoczne oświetlenie przyścienne zostało skonstruowane w oparciu o profil aluminiowy (CS Wysoki 20 z naszej oferty), gęstą taśmę LED (dla zmniejszenia kosztu całkowitego) i mleczny klosz dla rozmycia punktów świetlnych. Efekt? Do podróżowania po ciągu nie potrzebujemy żadnych dodatkowych źródeł światła, ilość emitowana przez nasz komplet LED'ów jest wystarczająca do bezpiecznego przejścia, czy korzystania z garderoby zlokalizowanej na parterze.

Oświetlenie schodów - Dąbrowa Górnicza

 

Do oświetlenia schodów podejść można na wiele, zróżnicowanych sposobów. Jednym z ciekawszych była inwestycja w Dąbrowie Górniczej. Schody zostały rozświetlone z pomocą ściennych lamp LED, opartych o wbudowany w ścianę profil aluminiowy oraz gęste listwy LED.

Ilość światła, jaką emituje zestaw jest na tyle duża, iż wieczorny spacer między piętrami nie będzie wiązać się z żadnymi problemami, a w przypadku większego zapotrzebowania na moc - w parze ze schodami rozświetlić można ukryte w wnękach sufitowych listwy, rozświetlające jednocześnie górne korytarze budynku.

Na uwagę zasługuje przykuwające wzrok, nietypowe wzornictwo całości oraz wybór barwy świetlnej zestawu. Inwestor zdecydował się na światło w kolorze białym neutralnym, co sprawia iż oświetlenie LED nadaje mieszkaniu jeszcze większej dozy nowoczesności.

 

Schody - Dywan LED - Chorzów

Jedna z najciekawszych, naszych realizacji. Nie ze względu na niesamowicie wielką ilość schodów, nie ze względu na ich design. To, co skutecznie zatrzymuje wzrok w tym miejscu to...

Animacja.

Od strony elektrycznej - każdy stopień ciągu schodowego został wyposażony w niezależny przewód, prowadzący do niewielkiej przestrzeni pod schodami. Tam też, wszystkie przewody zostały spięte pod obsługę dedykowanego takiemu rozwiązaniu sterownikowi LED, pozwalającemu na prostą konfigurację zestawu i dobre dopasowanie działania schodów do potrzeb klienta. Całość działa pod dyktando dwóch czujników ruchu PIR, na dole i górze klatki schodowej. System oświetlenia rozpoznaje czujkę, co pozwala na uruchomienie animacji odpowiednio w dół lub górę ciągu komunikacyjnego. Do dyspozycji użytkownika pozostaje wybór rodzaju animacji, czas w którym oświetlenie pozostaje aktywne oraz intensywność świecenia zainstalowanych taśm LED.

Samo oświetlenie zostało wbudowane w przygotowane na tel cel frezy, wycięte w stopniach schodów. Liniowe źródło światła zostało następnie przykryte dedykowanymi osłonkami w barwie mlecznej, dla uatrakcyjnienia całości oraz zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Efekt finalny? Atrakcyjna dla oka animacja oraz całkowicie automatyczne działanie schodów. No i pełne zadowolenie inwestora 🙂

 


Uwaga tylko TERAZ ! Jeżeli mają Państwo kąt, wnękę, miejsce czy pomieszczenie gdzie nasze oświetlenie może nadać im zmysłowy wymiar, to prosimy o przysłanie szkicu lub cyfrowych fotografii a my je przeanalizujemy i BEZPŁATNIE w formie kosztorysu odeślemy Państwu nasze propozycje.